• طراحی لباس و دوخت نوعی هنر است که نقش بسیار مهمی در تولید انواع پوشاک دارد . 
 • طراحی و دوخت ارتباط مستقیمی با طراحی مد دارد . این رشته مناسب افرادی است که به کارهای فنی علاقه مند هستند .
 • رشته طراحی و دوخت یکی از رشته های کاربردی و پردرآمد در دنیا به شمار می رود و هدف آن تربیت افرادی است که با در نظر گرفتن شرایط و فرهنگ هر جامعه ،نیازهای طراحی لباس ، طراحی الگو ، برش و دوخت را در تولید برطرف سازد .

 شومیزدوزی جزء دوره هایی است که میتوان بدون پیشنیاز دوره نازکدوزی وارد این دوره شد .
در این دوره اساس بالاتنه و آستین و الگوی رگالی بالاتنه و انواع برش های متداول در شومیز و یقه های مربوط به انواع شومیز آموزش داده میشود ،و جزء دوره های جذاب و پرطرفدار و پرمصرف برای خانم ها می باشد .

مانتودوزی یکی از پرطرفدارترین و کاربردی ترین دوره های طراحی و دوخت میباشد. همینطورجزء پر صرفه ترین دوره های آموزشی علاقه مندان به هنر خیاطی به حساب می آید .
 به نسبت دوره های دیگر زمان کمتری می گیرد و از آنجایی که ما در یک کشور اسلامی زندگی می‌کنیم و پوشش عرف جامعه خانمها مانتو است این دوره می‌تواند یکی از  درآمدزاترین دوره های آموزش خیاطی باشد. در این دوره آموزشی تمامی مهارت ها و آموزش های تئوری و عملی مربوط به این رشته در اختیار شما قرار می گیرد.  برای شرکت در دوره های مانتو دوزی  بهتر این است که ابتدا دوره نازک دوزی زنانه را گذرانده باشید زیرا در این صورت آموزش مانتو بسیار برای شما راحت تر می شود. در دوره های تخصصی آموزش دوخت مانتو انواع مدل های زیر را یاد می گیرید.

 •  دوخت مانتو عبایی 
 • مانتو جلو باز و جلو بسته
 •  دوخت مانتو کشی
 • دوخت مانتو اداری

 شما می توانید در این دوره یادگیری دوخت انواع مانتو، جیب، رفع عیوب اندامی و ایرادات آن را نیز بیاموزید. 
بعد از اتمام دوره های آموزشی می توانید در مراکز مختلف از جمله مزون ها، کارخانه ها، تولیدی ها و دیگر موقعیت های مرتبط مشغول به کار شوید و به صورت اصولی و تخصصی در زمینه طراحی و دوخت مانتو شروع به فعالیت نمایید.
 در پایان دوره با شرکت در آزمون فنی و حرفه‌ای از مدرک معتبر این سازمان نیز بهره مند می شوید.
پیشنهاد می کنیم افرادی که در دوره های مانتو دوزی شرکت کرده‌اند در کنار آن یکی از دوره های کار با پارچه، نقاشی روی پارچه، دوختهای سنتی و ... را بگذرانند، این دوره‌های آموزشی به افراد کمک می کند تا علاوه بر دوخت‌مانتو بتوانند طرح های منحصر به فردی بر روی مانتو خلق نمایند.

الگوسازی لباس به‌روش حجمی دوره ای است که در آن هنرجو بتواند انواع مدل های دامن ، بالاتنه و یقه را مدل سازی کند.

  هنرجو در این دوره علاوه بر الگوسازی و محاسبه مقدار پارچه و اصول طاقه چینی را نیز می آموزد . در پایان دوره و معرفی هنرجو به مرکز فنی و حرفه ای و قبولی در آزمون ، مدرک درجه یک بین المللی داده می شود .

 • نازک دوز زنانه یکی از مهمترین و اصلی ترین دوره های آموزش خیاطی زنانه است که در آن آموزش اصول اولیه خیاطی به هنرجو داده میشود.  بیشتر هنرجویانی که قصد دارند فعالیت حرفه‌ای خود را در حوزه خیاطی حرفه‌ای آغاز کنند در ابتدا در این دوره کاربردی و اصولی شرکت می‌کنند و با یاد گرفتن نکات اولیه در خصوص خیاطی و برشکاری و الگوسازی بتوانند برای قدم برداشتن در مراحل بعدی گامی محکم بردارند
 • نازک دوزی زنانه پایه بیشتر دوره های خیاطی است که باعث طی کردن اصولی مراحل آموزش خیاطی میشود و یک فرد مبتدی را با ابزار و وسایل خیاطی و نحوه به کارگیری آشنا کرده و آموزش می دهد همچنین در این دوره هنرجو روش های دوخت انواع زیپ، کمر ،جادکمه، دکمه ،قزن ، دوخت با چرخ، شناسایی چرخ خیاطی و رفع عیوب آن را آموزش می بینند.
 • نازک دوزی زنانه با هر متدی، طرز رسم الگو انواع دامن، پیراهن ،بلوز، انواع برش در پیراهن ها، رسم الگوی آستین اولیه و غیره آموزش داده می شود
 • همچنین هنرجویان این دوره آموزشی مهارت‌های شناختی نسبت به لوازم خیاطی و وسایل دوخت و انواع پارچه پیدا می کنند.
 • اگر شما جزو آن دسته از افرادی هستید که تنها دوست دارید آشنایی نسبی با هنر خیاطی داشته باشید و از پس نیازهای روزانه خود برآیید، پیشنهاد می کنیم که حتما در این دوره آموزشی شرکت کنید تا با مفاهیم اولیه و کاربردی خیاطی آشنا شده و بتوانید با انواع دوخت ها ، الگوها و برش ها آشنا شوید و در انتها بتوانید اولین لباس را با هنر خود بدوزید.
 • هنرجو پس از اتمام دوره از طرف آموزشگاه به سازمان فنی و حرفه‌ای معرفی شده و می‌تواند گواهینامه با کد بین المللی از سازمان دریافت کند در نظر داشته باشید که مدرک ارائه شده اعتبار بین‌المللی دارد و هنرجویان می‌توانند برای ارائه این مدرک در هر جای دنیا نسخه ترجمه شده آن را ارائه کنند.