• صنایع دستی به محصولاتی گفته می‌شود که کاملاً توسط دست یا دست و ابزار تولید می گردد. صنایع دستی از مواد خام تولید شده و قابلیت آن را دارد که به تعداد نامحدود تولید گردد و می‌توانند کالایی سرمایه ای، مصرفی (کاربردی)، هنری و دارای جنبه های زیباشناختی خلاقانه و تزئینی باشد.
  • صنایع دستی ایران مجموعه وسیعی از رشته ها و صنایع است که با محوریت هنر و ذوق زیباشناختی و خلاقیت اقوام ایرانی تولید گردیده و از قدمتی به تاریخ کهن ایران برخوردار است.

هنر تاپستری هنر بافت ایده با مواد مختلف است. شاید این جمله کوتاه تعریفی جامع از این هنر باشد که قابل تعمیم به تمامی ابعاد دنیای خلاقانه این رشته است ,در واقع تنوع بیانی هنر تاپستری به اندازه ای است که می‌توان همیشه با دیدی نو به آن نگریست هنر می تواند بدون محدودیت به بافت و ساخت افکارش می‌پردازد دست به انتخاب رنگهای متنوع بزند و در نهایت با انتخاب یک طرح زیبا و بافت میل خود اثری خلق کند که فضای خانه او را تغییر داده و حس و حال بی نظیر را مهمان آن کند در تهیه تاپ اصلی از تکنیک‌های مختلفی در نساجی و بافندگی استفاده می‌شود که از آن میان می‌توان به قالی بافی گلیم بافی جاجیم بافی کارت بافی مکرومه و غیره اشاره کرد 

به طور کلی می‌توان گفت تاپستری هنری است از قلب تاریخ

گلیم دست بافته ای است از تار و پود که معمولا از پشم حیوانات اهلی بر دار بافته شده و عموماً به عنوان فرش کاربرد دارد .که هر منطقه طرح مختص به خود را داراست و ممکن است بافت گلیم با تغییراتی کاربرد های دیگری غیر از فرش در بین عشایر داشته باشد از جمله نمکدان ،نوار چادر و .... 

 در ادبیات فارسی عموماً گلیم با زیلو یا جاجیم به یک معنی به کار رفته است.  گلیم فرشی است که از بافتن پود بر تار هایی که بردار افراشته شده است بافته می شود و از دستگاه کمکی نظیر ماسوره استفاده نمی شود و این تفاوت گلیم با زیلو یا جاجیم و انواع دیگر ذکر شده است . در گلیم سنتی  رنگها عموما گیاهی هستند.  گلیم‌های مناطق مختلف ایران از طرح و مواد اولیه ای که برای بافت آن استفاده می شود قابل تشخیص و طبقه بندی هستند.